Kas yra Cordyceps grybas?

 
Grybų, vadinamų Kordicepsu, yra visose pasaulio šalyse. Didesniuose aukščiuose Himalajų regionuose Kinijoje, Nepale, Tibete ir Indijoje gyvena kai kurios rečiausios šio grybo rūšys. Nustatyta, kad Kordicepso skirtingų rūšių skaičius viršija 750. Dėl savo parazitinės prigimties Cordyceps ypač žavi. Kiekviena Cordyceps rūšis taikosi į konkretų unikalų vabzdį . Procesas yra toks: Kordicepso sporos nusileidžia ir užkrečia savo šeimininką. Tada jis pradeda skleisti savo ūselius arba grybieną po visą vabzdžio kūną. Šeimininko vidinius audinius pakeičia tie ūseliai, kurie taip pat sunaudoja jo maistines medžiagas. Kordicepso grybo vaisiakūnis išlenda iš vabzdžio kūno, kai jis yra visiškai paralyžiuotas arba miręs. Cordyceps sinensis ir Cordyceps militaris yra dvi labiausiai paplitusios Kordicepso rūšys.
 

Istorinis Cordyceps panaudojimas:

 
Manoma, kad Cordyceps grybas buvo atrastas maždaug prieš 2000 metų. Jį pirmą kartą pastebėjo dideliame aukštyje dirbantys Tibeto piemenys. Daugiau nei 300 000 Kinijos gyventojų vietiniuose regionuose yra priklausomi nuo šio grybo derliaus ir pardavimo.  Tai vienas pagrindinių vietinių ūkininkų ir piemenų pinigų užsidirbimo būdų. Pirmą kartą cordyceps grybą į „Ben Cao Bei Yao“ enciklopediją įrašė Wang Angas 1694 m.
 
 

Populiariausios Cordyceps rūšys:

 

Cordyceps sinensis:

 
Ši Cordyceps rūšis turi labai didelę paklausą dėl savo retumo ir ilgalaikio naudojimo tradicinėje kinų medicinoje.  Dėl padidėjusios paklausos šių grybų surenkama per daug, todėl natūraliai užauginto C. sinensis beveik neįmanoma rasti, neapdorotas C. sinensis gali kainuoti net kelis tūkstančius eurų.
 

Cordyceps militaris:

 
Cordyceps militaris yra puiki alternatyva Cordyceps sinensis, kuri parodė daug žadančių rezultatų. Skirtingai nei C. sinensis, jis gali būti auginamas laboratorijoje, kaip substratą naudojant ryžius. Todėl šio grybo gamyba tapo lengvesnė ir žymiai pigesnė.
 

Cordyceps nauda:

 

Sportiniai rezultatai*:

 
Vienas Journal of Dietary Supplements 2017 m. tyrimas parodė, kad po trijų savaičių kasdieninio kordicepso vartojimo, jaunų žmonių maksimalus deguonies pasisavinimas palaipsniui didėjo. Tyrėjai mano, kad Cordyceps sinensis gali pagerinti sportininkų toleranciją didelio intensyvumo pratimams.
 

Aukštas cholesterolio kiekis*:

 
Lipids in Health and Disease 2021 m. tyrimas su gyvūnais susiejo Cordyceps vartojimą su sumažinta hiperlipidemija. Viename iš tokių tyrimų polisacharidai, išskirti iš Cordyceps sinensis, sumažino bendrą cholesterolio ir trigliceridų kiekį žiurkėnų organizme.
 

Stipri imuninė sistema*:

 
Per Cureus. 2023 m. atliktus tyrimus su gyvūnais, Cordyceps naudojimas parodė turintis antiuždegiminių ir profilaktinių savybių. Kordicepsas skatina imuninę sistemą, didindamas įvairių imuninių ląstelių aktyvumą ir jų gamybą.
 

Gera kvėpavimo takų būklė*:

 
Viename Evid Based Complement Alternaty Med. 2019 m. tyrime buvo nustatyta , kad Cordyceps sinensis turėjo teigiamą poveikį kvėpavimo takams, o tai rodo, kad jis gali pagerinti kai kurių LOPL (Lėtinė obstrukcinė plaučių liga)  sergančių žmonių toleranciją fiziniam krūviui ir gyvenimo kokybę. Tačiau, norint visiškai patvirtinti Cordyceps sinensis kvėpavimo takų naudą, reikia atlikti išsamesnius tyrimus.
 

Šalutiniai poveikiai:

 
Kordicepsas paprastai laikomas saugus trumpalaikiam vartojimui. Tačiau, kaip ir daugumą papildų, jis gali sukelti lengvą šalutinį poveikį. Tokį kaip: pykinimas, viduriavimas, burnos išdžiuvimas. Svarbu paminėti, kad Kordicepso tyrimai rodo daug žadančią naudą sveikatai. Tačiau yra galimas pavojus, todėl prieš pradėdami vartoti Cordyceps papildus pasitarkite su gydytoju. Nevartokite šio papildo jei turite kraujavimo sutrikimų.
 
 
 

Kaip naudojami Cordyceps grybai?

 
       Cordyceps milteliai: išdžiovintus ir sumaltus miltelius, galima dėtį į kokteilius arba į mėgstamą arbatą ar kavą.
          Cordyceps arbata: Cordyceps milteliai tiekiami iš anksto paruoštuose arbatos maišeliuose.
          Cordyceps kapsulės: Cordyceps kapsulės padarytos pagal tikslią miltelių dozė.
          Cordyceps tinktūra: mirkant Cordyceps alkoholyje susidaro stiprus, skystas Cordyceps ekstraktas.
         Cordyceps kavos mišinys: Kai kurie gamintojai siūlo Cordyceps kavos mišinius, kuriuose kavos pupelės derinamos su Cordyceps milteliais.
 

ĮSPĖJIMAS!

 
* Informuojant skaitytojus, priimant sprendimus dėl maisto papildų pirkimo ir/ar vartojimo, turėtų būti naudojama tik bendra informacija mūsų svetainėje. Prieš pradėdami vartoti Cordyceps grybu kapsules, būtinai pasitarkite su gydytoju, jei sergate tam tikra liga arba jau vartojate kitus vaistus ar maisto papildus. Straipsnyje pateikta informacija nėra moksliškai patvirtinta. Ši medžiaga nėra skirta maisto papildo ar maisto produktų reklamai. Iš šios informacijos negalima gauti jokio gydymo ar kitų su sveikata susijusių patarimų, prieš vartojimą rekomenduojama pasitarti su gydytoju. Prieš priimant asmeninius sveikatos sprendimus, rekomenduojame pasverti informaciją iš kelių patikimų šaltinių. Jei radote klaidų arba turite kokių nors pasiūlymų, nusiskundimų ar pataisymų dėl siūlomo turinio, susisiekite el. paštu [email protected]. Maisto papildas nėra maisto pakaitalas. Svarbu įvairi ir subalansuota mityba bei sveikas gyvenimo būdas.
 

 Šaltiniai ir nuorodos:

 
 
 
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/19390211.2016.1203386 
https://lipidworld.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12944-021-01606-6 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10505833/ 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6470429/